Не ведитесь на ревардинг!

do-not-do-a-recur

Не ведитесь на ревардинг!

Все частіше з’являються оголошення про продаж на вигляд нових транспортних засобів за вельми привабливою ціною, з використанням так званого “договору ревардингу”.

Що таке «договір ревардингу» ? Чи дійсно все так привабливо та прозоро, як вбачається на перший погляд ?

Договір Ревардингу (від анг. Reward – винагорода), по суті, відповідає своїй назві. У ньому частково присутні лізингові та кредитні взаємовідносини з масою нюансів, які частіше заплутані та незрозумілі для звичайного громадянина.

Аналізуючи зміст договорів ревардингу можна дійти висновку, що відносини, які виникають між сторонами за договорами ревардингу регулюються положеннями ЦК України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, Закон України “Про фінансовий лізинг”, оскільки містять елементи вказаних договорів, а також імперативні норми Закону України “Про захист прав споживачів” оскільки договори частіше укладаються з метою набуття права власності на транспортні засоби для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю.

Особи, які хочуть скористатись необізнаністю простих громадян та привабливою ціною заключають вищезазначений «договір ревардингу».  Як це працює?

  1. Клієнт оплачує початкову суму (так звану “Вартість фінансування”) за оформлення даного договору як винагороду для компанії з якою було укладено договір. По суті це є платою за оформлення договору (його роздруківку, підписи, друк), в той час, як клієнт думає, що він вніс аванс за авто.
  2. Після оплати вищевказаної суми, клієнт починає виплачувати, вже безпосередньо за транспортний засіб, певну зафіксовану в договорі суму (так званий “Перший ревардінговій платіж”). Тобто, у клієнта виникає обов’язок сплати передбачених договором обов’язкових платежів. Обов’язковість сплати платежів частіше за все поділені на декілька етапів. Однак особливою умовою є те, що Вам не нададуть транспортний засіб навіть у користування без оплати першого етапу «ревардингових платежів». Після сплати «Першого ревардингового платежу», клієнт попередньо сплативши вартість доставки авто (“Платіж за передачу”) і підписавши акт прийому-передачі авто, начебто отримає в користування транспортний засіб (звертаємо увагу, що саме у користування, не у володіння)
  3. Після отримання транспортного засобу і підписання акту прийому-передачі, клієнт продовжує виплачувати решту вартості транспортного засобу відповідно до встановлених договорами етапів «ревардингових платежів», як звичайний кредит за автомобіль на протязі певного періоду часу.
  4. Після сплати всіх «ревардингових платежів», клієнт і компанія підписують “акт звірки взаєморозрахунків” і клієнт має право викупити автомобіль за залишковою вартістю і переоформити його на себе за умови, що всі платежі сумлінно сплачені і за Вами не числиться штрафи за порушення умов договору. Тобто, надалі після оплати решти етапів «ревардингових платежів» право власності начебто має перейти до споживача. Однак на практиці частіше після сплати першого етапу платежів особи з якими Ви склали даний договір безслідно зникають та Ви вже ніяк не зможете з ними зв’язатися з метою отримати транспортний засіб або повернути вже сплачені гроші.

Проаналізувавши ряд типових «договорів ревардингу» ми прийшли до наступного правового висновку, який в свою чергу підкріплений судовою практикою.

Умови «договорів ревардингу» обмежують права громадянина як споживача, передбачені Законом України “Про захист прав споживачів”Законом України “Про фінансовий лізинг”ЦК України та не відповідають принципу добросовісності та рівності сторін у договорі. Дані договори порушують права громадян, передбачені чинним законодавством. За умовами цих договорів громадянин не може повноправно не тільки володіти, а і користуватися  визначеним договором майном. У зазначених типових договорах звужені обов’язки постачальника, передбачені чинним законодавством, виключена його відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо передачі предмета договору та передачі цієї речі неналежної якості, комплектності, справності; право на заміну товару іншим товаром, а у випадку відмови отримувача, повернення платежів не відбувається; значно розширені права постачальника, не передбачено його обов’язок надати предмет у стані, який би відповідав його призначенню, не передбачені умови щодо розірвання договору з ініціативи отримувача та інше.

Аналіз змісту «договорів ревардингу» дає підстави прийти до висновку, що в договорах частіше за все виключені та обмежені права одержувача як споживача стосовно постачальника у разі неналежного виконання ним обов’язків, передбачених договором та законом, суттєво звужені обов’язки постачальника (що в даному типі договорів фактично діє як лізингодавець), які передбачені в Законі України «Про фінансовий лізинг», положеннях ЦК України, повністю виключена відповідальність постачальника за невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо передачі товару та передачі товару належної якості, одночасно значно розширені права постачальника.

Отже, враховуючи усі вищевикладені ризики, що виникають з умов «договорів ревардингу» юристи Юридичного Альянсу «Правосвідомість» радять перш ніж підписувати договір та погоджуватись на його умови,  звернутись за юридичної допомогою до нашого Альянсу. Ми проведемо повний юридичний аналіз даного договору, перевіримо постачальника та надамо обґрунтований висновок про доцільність укладання такого договору.

Автор – Партнер Юр. Альянсу “Правосвідомість” – Андрій Лисенко

Джерело: АО “Юргазенерго”