IT-ера юриспруденції по-українськи

legal_tech_2018

IT-ера юриспруденції по-українськи

Яка у Вас перша реакція на слова «право», «юрист», «суд», «закон» тощо? Дайте вгадаю – на розум одразу приходе щось на кшталт: «О, Божечки, це знову ці зануди зі своїми правилами!» або «Знову стояти черги та тинятися по нескінченних кабінетах, аби лише отримати незначний папірець?!»

Однак, співробітники Юридичного Альянсу мають для вас гарні новини – розвиток цифрових технологій невдовзі дозволить швидше та приємніше, а подекуди й дешевше отримувати відповіді на Ваші питання та необхідну інформацію. Наразі вже запущено багато проектів, доступ до яких у більшості випадків абсолютно безкоштовний та можливий з будь-якого місця. Для цього достатня лише наявність ноутбуку чи смартфону та підключення до мережі інтернет! У деяких випадках знадобиться банківська картка для сплати платних послуг.

Кабінет електронних сервісів

Перший ресурс з яким ми хочемо Вас познайомити – КЕС. За своєю суттю він є центром, який об’єднує в одному місці розрізненні державні реєстри та сервіси.

Кабінет дозволяє працювати та отримувати відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Електронний суд та багатьох інших сервісів. Зупинимося на деяких з них, які є найбільш корисним

Реєстр прав на нерухоме майно

Незамінний під час укладення договорів купівлі-продажу для перевірки справжніх власників майна та чи існує ризик виникнення проблем у майбутньому.

Він надасть Вам можливість отримати відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно (кому належить певне майно, на підставі яких документів, з якого моменту та чи наявний арешт на такому майні, на якій підставі його накладено); перевірити документи, виданих Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, дізнатися стан розгляду заяви поданої в паперовій формі, а також поставити об’єкт нерухомого майна на контроль (отримувати миттєве повідомлення про спробу реєстрації іншою особою прав на Ваше майно).

Реєстр юридичних осіб

Корисний сервіс для всіх хто має бізнес. Зокрема, потреба в ньому виникає, наприклад, тоді, коли треба укласти якийсь договір та перевірити правильність отриманої від контрагента інформації; для точного визначення суду до якого слід звертатися з позовом до певної компанії.

На цьому ресурсі є можливість отримати виписки, витяги або довідки щодо юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців (платна послуга, однак можна отримати і безкоштовну інформаційну виписку), перевірити на справжність вже вдані виписки, витяги або довідки, оформити та подати електронні документи для державної реєстрації ФОПа, ТОВ, ГО.

Для подання таких заяв потрібно буде попередньо підготувати необхідні документи та попіклуватися про отримання Електронного цифрового підпису (усім відомий як ЕЦП), мова про який буде йти далі.

Електронний суд

ЕС містить декілька елементів і насамперед це Єдиний реєстр судових рішень.

У даному реєстрі зберігаються всі рішення прийняті судами з моменту створення такого реєстру (з 2013 року). Тому цей реєстр незамінний у разі потреби отримання деталей по справі, у якій Ви не брали участь; вивчення ставлення суддів до справ подібних до Вашої.

Стан розгляду справ – дозволяє дізнатися деталі справи у якій Ви берете участь: номер справи, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого.

 
Власне система «Електронний суд» – це новостворений інструмент для роботи як адвокатів, так і представників бізнесу, звичайних громадян, під час судового процесу, який обіцяє стати одним із найкорисніших. Його було створено під час викладення процесуальних кодексів у новій редакції та внесення змін до судового процесу. Наразі він ще не запрацював на повну потужність. На сьогодні направлення електронних документів стороною по справі можливе не у всіх судах, але у перспективі він дозволить здійснювати обмін електронними документами між будь-яким судом в Україні та учасниками судового процесу. Для цього достатньо буде просто зареєструвати на порталі електронну пошту та з використанням відповідного розділу «Електронний суд» направити документи, посвідчені Вашим ЕЦП, до суду.

У ході судового провадження у нагоді також стане можливість отримання інформації про дату, час розгляду Вашої справи, прізвище судді, кабінет де відбудеться засідання через смс. Це значно швидше та в рази зручніше за отримання звичайних повісток через пошту.

Враховуючи створені новим процесуальним законодавством можливості, а саме участь у судовому провадженні через відеоконференцію (аналогічно до спілкування через «Скайп», однак із застосуванням іншого ПО), у недалекому майбутньому до суду можна буде взагалі не з’являтись, а вирішувати всі проблеми з дому.

Реєстр боржників

Не можемо не згадати відносно нові реєстри – Єдиний реєстр боржників та Автоматизовану систему виконавчого провадження (або як його називають простіше Реєстр боржників). Ці сервіси дозволяють відслідковувати які громадяни чи компанії повинні сплатити певні кошти за рішенням суду та щодо яких відкрито виконавчі провадження. Також дозволяє цим особам дізнаватися про прийняті з виконавцем рішення, а також контактувати з ним.

Он-лайн Будинок юстиції

Іншим ресурсом, який надає широкі можливості для громадян та певною мірою дублює функціоналі Кабінету електронних сервісів є Online Будинок юстиції.

Даний сервіс створено задля полегшення життя громадян та допомогти їм

  1. Зареєструвати ФОП, ТОВ, ЗМІ, ГО;
  2. Отримувати смс на мобільний телефон, якщо зловмисники захочуть переоформити Вашу землю на себе (особливо корисна послуга для аграріїв);
  3. Повторно отримати копії документів: свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про зміну імені, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть
  4. Отримати інформацію з відкритих реєстрів.

Однак, на момент написання даної статті через проведення робіт використання деяких функцій було недоступно.

Legal Tech

Тепер про інновації. Цікавий legal Tech-стартап з Харкова – “Дом Юриста” – справжній рай для юридичних компаній. Величезна база якісних шаблонів і взірців документів будь-якої складності, а такі он-лайн сервіси як “перевір свій договір” чи “реєстрація ТОВ”, “підготуй заяву он-лайн” змусять навіть найприскіпливішого правника додати веб-сайт Дому юриста до обраних закладок.

Останній інноваційний продукт команди “Дому юриста” – Jusnote.

“Ця універсальна CRM-система, заточена під юридичний бізнес, яка у зручному форматі дозволяє адмініструвати всі сфери вашої компанії. Продукт заточений під менеджмент і значно спрощує контроль на масою inside-процесів, які безжально поглинали час керівника. Пишаюсь особистим знайомством з командою Jusnote!” Ростислав Саламаха | Керуючий партнер Альянсу

Telegram – боти

Користувачів меседжера Telegram хочемо окремо привітати – для Вас життя дедалі стає простіше. Ви напевне знаєте, що для нього створено чимало ботів. Віднедавна даному месенджері доступні боти, які допоможуть і в юридичні сфері. До речі, саме Telegram є корпоративним месенджером Альянсу.

Наприклад, у нагоді може стати OpenDataUa . Даний бот також доступний у таких меседжерах як Skype та Viber. Яку інформацію він може дати? За його допомогою Ви за лічені секунди можете довідатись про контрагентів інформацію про їх код ЄРДПОУ, зареєстроване місцезнаходження, керівника, наявність судових рішень щодо них, які планові перевірки назначені та іншу інформацію.

Для отримання додаткової інформації про Вашого контрагента, як альтернативу OpenDataUa можемо порадити веб-сайт  YouControl. Він надає аналогічні відомості до OpenDataUa, однак дозволяє більш ефективно відстежувати хто є засновником яких компаній. Однак, розширена версія сайту платна.

Bot&Partners  це спеціалізований бот, який допомагає розпочати власний стартап. Зокрема, він може розповісти про особливості створення бізнесу, як захисти права інтелектуальної власності, підкаже як скласти базові договори необхідні для стратапу та багато іншого.

Для тих хто збирається дати чи взяти гроші в борг радимо скористатися таким ботом – Гобсек напише розписку . Він допоможе порадами та правильно скласти розписку, а у разі виникнення якихось проблем, навіть, підкаже як скласти позовну заяву для подання до суду.

Усім хто працює в сфері створення різноманітних винаходів хочемо порадити ще одного бота – PatentBot. Він працює в меседжері від Facebook та дозволяє перевіряти зайняті торгові марки, заповнювати заявку для реєстрації власної ТМ та сплатити відповідні, сплатити державні збори, а також подальше відстеження руху заявки та отримання сертифіката на ТМ. ПатентБот отримав нагороду кращої правової інновації від HILL та переміг у Legal Tech Challenge 2017 від AEQUO.

А ось ще однин цікавий проект зі світу leagaltehc – бот «Sudobot», який також працює в меседжері від Facebook. Його метою є надання допомоги громадянам, які бажають розлучитися. Однак, його послуги не безкоштовні.

Тож, наведені вище сервіси значно прискорюють отримання необхідної інформації та полегшують діяльність у світі юриспруденції, що є одним із головних їх завдань. Однак, команда Юридичного Альянсу «Правосвідомість» попереджає, що їх використання не дозволяє гарантоване вирішення усіх питань. Зазвичай для цього потрібно не просто отримати потрібну інформацію, а й зуміти її зіставити з іншою вже наявною інформацією та на відповідність норм закону, що не завжди є легкою та швидкою справою. Якраз у цьому і причина формування стереотипу складності та «занудності» юриспруденції. Наша команда готова надавати правову допомогу простою та зрозумілою для кожного мовою.

Андрій Лісняк 

Юрист ЮА “Правосвідомість” | Харків