Вам не потрібен офшор

you-not-need-offshore

Вам не потрібен офшор

Наш Юридичний Альянс надає повний спектр послуг з реєстрації і ведення бізнесу в Європі та США. І, далеко не таємниця, що клієнт, який надумав розвивати бізнес поза межами України, перш за все, цікавиться питанням оподаткування доходів. Мимоволі виникає розмова про зони зі “сприятливим” податковим кліматом. Так, власне, й виникла ідея розповісти про “такі зони”.

Одразу прояснимо, що офшорною вважається лише та компанія, яка отримує дохід із закордону і не веде фактичної господарської діяльності. Роблять це в країнах, де дохід іноземних підприємств не оподатковується або оподатковується незначною мірою. Як правило, офшорні держави мають непохитне внутрішнє законодавство в банківській сфері, а компанії, що зареєстровані на їхній території – звільнені від подання податкової звітності.

Чим мотивується український бізнес, виводячи доходи в офшор – зрозуміло. Підприємці бажають уникнути податкового тягаря і обійти валютні обмеження, введені національним банком. Окрім того, офшори забезпечують конфіденційність власника бізнесу і допомагають накопичити активи подалі від нестабільних українських банків.

Світова економічна і  політична спільнота вже доволі давно оголосила чіткий курс на “деофшоризацію”. Працювати з офшорами стало немодно і не престижно. Немало крупних світових компаній вже покинули офшорні юрисдикції.

Але, далеко не всі поспішають виводити ресурси з Кіпру чи Белізу. Адже, не дивлячись на все, намагання фіскальної системи тієї держави, з якої кошти були виведені, спрямовані на одне – стягнення обов’язкових відрахувань з прибутків підприємців. А навіщо платити зі своїй кровних, якщо можна цього уникнути? І саме це є основною мотивацією.
Чому ж виникли взагалі офшорні зони? Це явище отримало розповсюдження в 50-х роках минулого століття і було пов’язано з тим, що держави з низьким рівнем національного виробництва і слабкою економікою потребували залучення іноземних коштів у значних розмірах. І, от уже через 70 років з того часу, як виявляється, повністю усунути офшорні зони з економічної мати планети, мабуть, ніколи не вийде. А саме існування таких зон було оголошено економічною чорною діркою.

Як боряться з офшорами? Цікавою є міжнародна ініціатива країн-учасників ОЕСР, яка довела, що спільні скоординовані зусилля міжнародної спільноти в єдиному напрямку, можуть бути дієвими. Не так давно було запроваджено систему автоматичного обміну між фіскальними органами країн інформацією, яка містить відомості про бенефіціарів трастів, інвестиційні доходи та акціонерів компаній.

Звісно, в Україні також діють певні обмеження для роботи з офшорними рахунками, як от, підвищений рівень незалежного фінансового контролю за транзитними операціями по таких рахунках чи запровадження інституту бенефіціара-контролера. Було запроваджено правила трансферного ціноутворення, податковий контроль за яким в Україні ґрунтується на принципі “витягнутої руки”. Це такий принцип оподаткування взаємозалежних компаній, щоб захистити державу в отриманні податків, але це вже зовсім інша історія і неодмінно стане темою для окремої статті. До слова, трансфертним ціноутворенням розуміється система визначення звичайної ціни товарів, послуг чи результатів робіт в операціях, визнаних відповідно контрольованими, відповідно до положень Податкового кодексу України.

Проте, правова картина в Україні залишається такою, за якої офшори користуються популярністю в середнього та великого бізнесу. Нестабільне податкове законодавство, політична ситуація, обґрунтовані ризики для підприємців. Не дивлячись на всі методи, які застосовує світова спільнота, винахідливі  сміливці будуть знаходити нові способи приховання бенефіціарів та уникнення оподаткування доходів.

Ми в Юридичному Альянсі вважаємо, що офшорні зони відійдуть в минуле. Ясна річ, що не в найближчі 20 років і не в Україні, але масштаби виведення коштів точно впадуть.

Ми ніколи не пропагували з-посеред клієнтів офшорну практику. Вважаємо її  минулим століттям. Натомість, пропонуємо переходи на юрисдикції Австрії чи Великобританії, де податкові механізми сильно мінімізовані.

З повагою, Юридичний Альянс “Правосвідомість”

Ростислав Саламаха